دکتر ابوالفتح محرابیان

متخصص پوست و مو


برداشت خال

اخم کردن ممنوع !

لاغری موضعی و کاهش سایز

بهترین ها حق شماست

مطب دکتر ابوالفتح محرابی

پنج نقطه ضعف داروهاي ترکيبي

شايد شما هم نسخههاي پوستي را كه شامل يك يا چند قلم داروي تركيبي هستند و با الگوي معمول ساير نسخهها كمي متفاوت است را ديده باشيد واين سوال برايتان مطرح شده باشد كه اثر اين داروهاي تركيبي بهتر است يا داروها و محصولات پوستي ديگر كه با انواع ماركهاي مختلف در داروخانهها يافت ميشود...

حقيقت امر اين است كه در گذشته، صنعت داروسازي به اندازه امروزه مدرن و توسعهيافته نبود و بسياري از اشكال دارويي پوستي كه امروزه براي مصارف بيماريهاي پوست و زيبايي نسخه و مصرف ميشود به شكل آماده موجود نبوده و پزشكان مجبور به نوشتن داروهايي به صورت اقلام تركيبي بودند. خوشبختانه امروزه با پيشرفت علم و صنعت داروسازي و با بهكارگيري دستگاهها و لابراتوارهاي مجهز به كنترل كيفي اين مشکل رفع شد. در خيلي از موارد به دلايل زير داروها، محلولها و محصولات آماده پوستي ارجح هستند:

1. با كشف و كاربرد تعدادي از داروهاي جديد كه با مكانيسمهاي دقيق و چندگانه روي بيماريها تاثير ميگذارند، نياز به تعدادي از داروهاي تركيبي ساختني از بين رفته است.

2. پزشكي كه دستور ساخت داروي تركيبي را تجويز ميكند تا چه حد به مهارت و تجربه ساخت اين تركيبها توسط داروخانه و شخصي كه اين تركيب را ميكند اعتماد و اطمينان دارد؟ در بعضي از موارد مشاهده ميشود ساخت اين داروها توسط افراد فاقد صلاحيت انجام ميشود.

3. آيا كيفيت و كميت مواد اوليه ساخت داروي تركيبي دقيقا منطبق با نسخه تجويزي اجرا ميشود؟ بهخصوص اينكه در شرايط كنوني تحريم، احتمال استفاده از مواد اوليه نامرغوب بالاتر است.

4. در صورت عدم انطباق داروي تركيبي ساختني چه از نظر كمي و چه از نظر كيفي، كدام مرجع در اين مورد نظارت ميكند و پزشك و بيمار از كجا بدانند كه تشخيص و درمان ناصحيح بوده يا تركيب دارويي منطبق با دستور تجويز شده نبوده است؟

5. در مواردي نيز داروي ساختهشده در ظرف مناسب از نظر رنگ به جهت محافظت از نور و همچنين عاري بودن از آلودگي ميكروبي قرار نميگيرد يا ظرف استفادهشده به نحوي است كه در هر بار بازكردن در آن و استفاده، در معرض نور يا آلودگي ميكروارگانيسمي قرار ميگيرد.

با وجود موارد فوق، اينگونه داروها جايگاه علمي و عملي بالايي دارد و نگارش اين مطلب، بههيچوجه نفي اينگونه نسخ و كشيدن خط بطلان بر آن نيست و برخي داروهاي ترکيبي اثرات شگرفي در زمينه بيماريهاي پوست و زيبايي دارند.


نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سایتهای دیگرخدمات مامقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربران